Więzienny eksperyment

Widok zużytych maseczek na ulicach, zabawne polemiki antycovidowych szeryfów z policją w internecie, rosnące statystyki zachorowań. To dosyć ciekawa rozrywka, jednak do czasu. Na ratunek jak zwykle wkracza netflix, prezentując Więzienny Eksperyment. Film na platformie pojawił się w lutym, wszakże już sześć lat temu, wyreżyserował go Kyle Alvarez - kilkurotnie nominowany do nagród i wyróżniany w międzynarodowych konkursach. Do współpracy zaprosił między innymi Thomasa Manna z "Projekt X" czy Miles'a Heizera z "Trzynaście Powodów". Pozostałe twarze, choć urokliwe, to mniej znane. 


Akcja filmu toczy się w amerykańskim mieście Stanford, a konkretnie na Uniwersytecie Stanforda. To tutaj, w latach 70' ubiegłego wieku, psycholog Philip Zimbardo decyduje się na wszczęcie projektu badawczego z zakresu psychologii społecznej. Z założenia nudnego, mającego trwać dwa tygodnie. Badacz proponuje pracę stabilnym emocjonalnie śmiałkom z ulicy, którzy podzieleni, wcielą się w rolę strażników więziennych oraz osadzonych. Zasady eksperymentu były klarowne - choć ogólne. Strażnicy otrzymali zakaz stosowania przemocy, a więźniów poinformowano, że ich podstawowe prawa zostaną ograniczone. Obydwu stronom zapewniono żywność, odpowiednią odzież oraz opiekę medyczną. Celowo nie podano uczestnikom żadnych szczegółów eksperymentu. Z uwagi na fakt, że ten wpis ma nosić znamiona recenzji - ja też ich Tobie nie ujawnię. 


  

Nie ujawnię, lecz zachęcę. Dlaczego? Otóż ta ekranizacja, przekonała mnie do głębszej analizy niezwykle ciekawego projektu, przede wszystkim pod kątem psychologicznym. Zapewne domyślasz się, że przebieg eksperymentu okazał się nieplanowany i zaskakujący. Takie wrażenie można odczuć już po pierwszych minutach filmu. W zasadzie z każdą, kolejną chwilą seansu, nasuwają się wnioski, oscylujące wokół odgrywania ról społecznych i ich wpływu na  kształtowanie się osobowości jednostki. Obecnie w sieci, znajduje się kilka kontrowersyjnych artykułów na temat słuszności ideii badania oraz autentyczności niektórych zdarzeń, mających miejsce w czasie trwania projektu. Zachęcam jednak do tego, aby wcześniej obejrzeć "Więzienny Eksperyment" i wyłonić swój własny obraz sedna! 

To be continued,

Roczniak J. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mastro Defence System

MDS Czechy!

Radek "The machine" Paczuski - rozmowa