Mordercza ICE mile


Wstęp

Nie bez powodu Ice mile zwana jest - "the thoughest swimming test on the planet". To już nie jest zwykłe pływanie. To morderczy wysiłek w lodowatej wodzie. Twoje stopy i ręce bolą bardziej. Mięśnie kurczą się momentalnie. Możesz dostać gwałtownego bólu głowy albo stracić funkcje motoryczne. Rozpoczynasz walkę. Masz świadomość, że jak wyjdziesz na ląd nie będzie wcale cieplej. Przestaniesz wytwarzać ciepło a regeneracja potrwa długie godziny. Przez cały dzień będzie Ci zimno. Ale machasz dalej, bo w tym momencie liczy się tylko przepłynięcie lodowej mili. 


Ice mile rules

Za wszystkim stoi International Ice Swimming Association. Ideą stowarzyszenia jest pływanie w lodowatej wodzie w każdym zakątku świata. Celem IISA jest także utrzymywanie światowych rekordów, aby nagłaśniać dyscyplinę i włączyć ją do Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Ice mile to przepłynięcie jednej mili lądowej (ok. 1609 m.) w wodzie o temperaturze 5͒C lub niższej. To sport ekstremalny z określonymi zasadami. Pływak musi pokonać ten dystans sam, bez asysty. Wyposażony jedynie w okularki do pływania, czepek i standardowy strój kąpielowy. To wielkie wyzwanie, któremu należy sprostać przy zachowaniu bezpieczeństwa i kontroli.

Biankowski

W Polsce jest kilku lodowych pływaków. Jednym z nich jest gdyński triathlonista - Piotr Biankowski. Uczestniczył między innymi w Mistrzostwach Świata federacji IWSA na Syberii. W 2017 roku, Biankowski zechciał pobić rekord. Udało mu się. Ustanowił najlepszy wynik w Polsce - 27 min. 51 sek. na odcinku 1.650 metrów. Temperatura wody wynosiła wówczas -1,2 ͒C.


Chcę przepłynąć taki dystans na każdym kontynencie. W tym raz w wodzie poniżej 1 st. C. Taki jest plan. Do tej pory nikomu się to nie udało. - Piotr Biankowski

Anette Stewart - droga do Ice mile

Nie możesz tego zrobić bez treningu. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, że to ekstremalne zagrożenie dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Musisz myśleć o wygranej. Mieć przeświadczenie, że jesteś niepokonany. Anette Stewart w ten sposób opisuje swoją lodową milę. Zanim zaczęła, pływała w kanale La Manche. To jednak co innego - Im* jest krótsza, ale bez zachowania koncentracji bardziej męczy, mentalnie i fizycznie. W 2013 roku Annette przepłynęła Ice mile (przy temp. 4,6͒C.). Wspomina, że została przewieziona do szpitala przez dwóch nurków. Przebrano ją, prowadzono z nią dialog. Pamięta wszystko, a najbardziej niesamowity chłód. Chłód jakiego nigdy wcześniej nie zaznała. 


  
* Ice mile

To be continued,

RoczniakJ.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mastro Defence System

MDS Czechy!

Radek "The machine" Paczuski - rozmowa